10 افکت عکس برای علاقمندان به عکاسی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. عکاسی
  4. chevron_right
  5. 10 افکت عکس برای علاقمندان به عکاسی

10 افکت عکس برای علاقمندان به عکاسی

بسیاری از مردم به عکاسی علاقه زیادی دارند. بعضی از مردم هم فکر می کنند عکاسی کار ساده ای است و گرفتن عکس به قرار داشتن  سوژه داخل چارچوب و فشار دادن شاتر ختم می شود. اما کسانی که به طور جدی قصد یادگیری عکاسی را دارند، دائما در حال عکاسی از مناظر و سوژهه ای مختلف هستند. این افراد به دنبال روش ها و تکنیک های هستند تا با کمک آنها عکس های خود را جذاب تر و چشم گیرتر کنند. آنها ممکن است از افکت های عکس آماده استفاده کنند و یا حتی این افکت ها را به صورت دستی ساخته و روی عکس اعمال کنند. همه این کارها با هدف بهبود کیفیت عکس و بالا بردن جذابیت نمای آن انجام می شود.

10 افکت عکس برای علاقمندان به عکاسی

امروزه دیگر از اتاق های تاریک و اسلاید برای بهبود کیفیت عکس استفاده نمی شود. ما در عصر عکاسی دیجیتال هستیم. اما با کمک افکت های عکس می توانیم افکت هایی به تصویر اضافه کنیم که قبلا در اتاق های تاریک نیز روی عکس اعمال می شد. گذشته از آن افکت های قدیمی، افکت های جدید دیگری نیز وجود دارد که عکاسان از آنها برای افزایش کیفیت عکس های خود استفاده می کنند. در مقاله ای که امروز برای شما آماده کرده ایم به معرفی 10 افکت جدید پرداخته ایم که لازم است عکاسان با آنها آشنا شوند.

10 افکت ویژه برای عکاسی

1. افکت بوکه (Bokeh)
این عبارت از کلمه ژاپنی ‘boke’ به معنی مات یا مبهم گرفته شده است. بوکه به خلق یک افکت مات روی قسمت خارج از مرکز توجه یا کانون عدسی یک تصویر گفته می شود. این ماتی در اثر لنزهای انحرافات لنز و اشکال دیافراگم ایجاد می شود. افکت بوکه می تواند خوب باشد اگر در استفاده از آن افراط نکنید تا توجه بیننده به جای سوژه اصلی روی افکت متمرکز شود. یک بوکه خوب کمک می کند تاکید روی سوژه یا موضوع اصلی بیشتر شده و همچنین کیفیت تصویر را بالا می برد.

2. افکت لوموگرافی (Lomography)
عکسی در نتیجه اعمال این افکت به دست خواهید آورد دارای میزان گسترده ای از درجه اشباع (saturation) و نفوذ نور است.
عکس طوری به نظر می رسد که گویی با فلش های تصادفی لنز و exposure دو برابر گرفته شده است. تصاویری که معمولا در اطراف عکس ها از درجه تمرکز کمتری برخوردارند را ویگنت می نامند. همچنین تصاویر با افکت lomography از یک تمرکز یا کانون تمرکز تند و تیز و براق برخوردارند.

3. افکت شیب-تغییر (Tilt-Shifting)
این افکت به نحوه استفاده از حرکات دوربین، همچنین کاربرد شیب برای کانون های انتخابی باز می گردد.
نتیجه حاصل شده شبیه یک صحنه میناتور است. این شامل دو نوع حرکت است. اول چرخش سطح لنز در ارتباط با سطح تصویر است که شیب نامیده می شود. دوم، حرکت لنز به موازات سطح تصویر است که تغییر نامیده می شود. از شیب برای کنترل جهت سطح استفاده می شود در حالی که تغییر برای تنظیم موقعیت سوژه بدون حرکت دادن دوربین به عقب مورد استفاده قرار می گیرد.

4. سوژه متحرک از روبرو (Panning)
یکی از تکنیک های قدیمی است که این روزها نیز استفاده از آن مجددا رایج شده است. Panning یا سوژه متحرک از روبرو به حرکت افقی، عمودی و یا حرکت چرخشی یک تصویر که ثابت یا ویدئویی گفته می شود. این افکت با داشتن یک سوژه در حال حرکت، در حالی که ابتدا عکس (شات) ساخته می شود سپس شاتر فشرده می شود. سوژه براق و دارای پس زمینه مات خواهد بود. این در سوژه افکت حرکت ایجاد می کند.

5. قانون سوم
شما می توانید این کار با تقسیم ذهنی نمای مورد نظر به نه قسمت انجام دهید. سپس به دنبال نقاط مشخص برای متمرکز شدن روی آنها باشید و دوربین خود را نسبت به آن نقاط در محل مناسب قرار دهید. این کار باعث ایجاد حرکت و هیجان در تصویر شما می شود.

6.افکت Cross Processing
این افکت در نتیجه توسعه و ارتقای چاپ رنگی یا اسلاید کردن فیلم در اثر عملیات شیمیایی اشتباه حاصل می شود. این افکت بسیار جذاب است مخصوصا زمانی که رنگ ها متفاوت از آنچه که باید به نظر می رسند. تصاویر در این حالت دارای رنگ های منحصر به فرد و کنتراست مطلوب هستند. تصویر با وجودی که رنگ های واقعی آن دستکایر و تقریبا مخدوش شده است بسیار زیبا به نظر می رسد.

7. عکاسی ساعت طلایی (Golden Hour)
این افکت به زمان گرفتن عکس باز می گردد. این نوع عکس را باید در ساعات اولیه طلوع خورشید و ساعات پایانی غروب خورشید گرفت. نوری که در این زمان ها از خورشید متساعد می شود افکت ها مختلف و حس دراماتیکی به تصویر می بخشد.
نتایج حاصل شده بسته به ساعتی که عکس گرفته می شود متفاوت خواند بود.

8. عکاسی مادون قرمز (Infrared)
تصور کنید در حال نگاه کردن به یک عکس تمام رنگی هستید. مطمئنا رنگ ها را واضح می بینید، رزها قرمز و برگ ها سبز هستند. اما اگر از افکت infrared یا مادون قرمز استفاده کنید، تصویری متفاوت با رنگ های متفاوت خواهید دید. برخی از حیوانات دنیا را با این رنگ ها می بینند.

9. عکاسی با Exposure بلند
یک عکاس می تواند با استفاده از دیافراگم تنگ و سرعت شاتر طولانی عکس های خوبی از چراغ ها، ستاره ها و حتی مه بگیرد. این می تواند عناصر ثابت را با عناصر در حال حرکت مات شده به تصویر بکشد. این عکس ها با نور کم گرفته می شوند به همین دلیل اغلب در هنگام شب این نوع عکس گرفته می شود. از این سبک برای گرفتن عکس آب های جاری و مه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

10. عکاسی سایه (Silhouette)
برای دست یابی به این افکت، نور مستقیما پشت سوژه قرار می گیرد. شما می توانید با این افکت عکس هایی با کنتراست بالا داشته باشید. سوژه عکس ها سیاه و پس زمینه آن معمولا دراماتیک است.

حالا نوبت شما است

حالا با افکت های مختلف عکس آشنا شدید می توانید کیفیت و زیبایی عکس های خود را با کمک آنها افزایش دهید. این افکت ها در فتوشاپ قابل اجرا هستند. برخی از انها نیز روی دوربین های دیجیتالی قرار دارند. مطمئنا افکت های عکس دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود تصویر جذاب تر شود. شما می توانید این افکت ها را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع مقاله 10 افکت عکس برای علاقمندان به عکاسی

Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.